Мурованокуриловецьке відділення Могилів-Подільської ОДПІ нагадує, що до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором власник підприємства (установи, організації) або фізична особа повинна подати до податкової інспекції за місцем обліку платника єдиного внеску повідомлення про прийняття працівника на роботу.
Інформація, що міститься в повідомленні про прийняття працівника на роботу, вноситься до Реєстру страхувальників та Реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Форма повідомлення про прийняття працівника на роботу затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 р. № 413.
Протягом 2015 року надходження податку на доходи фізичних осіб до місцевого бюджету склали 14,6 млн. грн. „Дуже важливо, щоб працівники отримували заробітну плату не «в конвертах», а офіційно, бо саме у такому випадку місцевий бюджет має стабільні надходження” – зазначив заступник начальника – начальник Мурованокуриловецького відділення Могилів-Подільської ОДПІ Олег Володимирович Ліщина.
На сьогодні гарантований рівень мінімальної заробітної плати - 1378 гривень на місяць. Громадяни повинні усвідомити, що приховування реальної зарплати безпосередньо впливає на рівень їхнього добробуту та негативно впливає на наповнення бюджету податком з доходів фізичних осіб, який є важливою складовою місцевого бюджету. В свою чергу рівень надходження податку на доходи фізичних осіб у місцевий бюджет знаходиться у прямій залежності від рівня нарахованої заробітної плати.
Тому, наголошуємо на неприпустимість виплати заробітної плати у розмірі, менше ніж законодавчо встановлений, а також заробітної плати у «конвертах».
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон №2464) платниками єдиного внеску на загально- обов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) є фізичні особи, які виконують роботи (надають послуги) на підприємствах, в установах та організаціях, в інших юридичних осіб, чи у фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП) або осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, за цивільно-правовими договорами (крім ФОП, якщо виконувані ними роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців).
Базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених, зокрема, у пункті 3 частини 1 статті 4 Закону №2464 є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та сума винагороди фізичної особи за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за №114/8713 (далі – Інструкція №5).
Дохід фізичної особи від продажу власного рухомого та нерухомого майна не віднесено до переліку видів виплат, визначених Інструкцією №5.
Таким чином, доходи, отримані фізичною особою від продажу власного рухомого та нерухомого майна, не є базою нарахування єдиного внеску.
Мурованокуриловецьке відділення Могилів-Подільської ОДПІ наголошує, що відповідно до вимог Податкового кодексу України фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, ведуть книгу обліку доходів, у якій щоденно, за підсумками робочого дня, відображають отримані доходи.
Форми книг та Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, а також книги обліку доходів і витрат платників єдиного податку третьої групи, які є платниками ПДВ та Порядок їх ведення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 N 579.
Статтею 292 Податкового кодексу встановлено порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої-третьої груп.
Зокрема, пунктом 292.6 статті 292 акцентовано увагу платників, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
При цьому відповідно до статті 1641 Кодексу України про адміністративне правопорушення до фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку, які не ведуть або ведуть з порушенням облік доходів та витрат, застосовується відповідальність у вигляді адміністративного штрафу, зокрема попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені частиною першою статті 164 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (Лист ДФС України від 28.09.2015 № 9032/Г/99-99-17-02-02-14).
Н.Д.Онуфрійчук
головний державний ревізор-інспектор
Мурованокуриловецького відділення
Могилів-Подільської ОДПІ
17-05-23
17-03-22