В нашому районі на обліку перебуває більше 1,6 тисячі інвалідів. Серед них є частина, які за станом здоров’я працюють і можуть працювати. Про особливості працевлаштування цієї категорії людей ведемо мову з начальником управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації Віктором Григоровичем ЗІНИЧЕМ.
– Забезпечення трудової діяльності інвалідів є важливою соціальною функцією держави. У вирішенні цього завдання берутьучасть не тільки відповідні органи центральної виконавчої влади, місцевого самоврядування, але й усі підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності. Управління праці та соціального захисту населення відслідковує дану ситуацію, сприяє в працевлаштуванні інвалідів. Однак, з відомих всім причин, в даний час це зробити не просто. Ст. 19 Закону України № 875 від 21.03.91 р. «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - укількості одного робочого місця.
– Який порядок реєстрації у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів?
– Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, у яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у Вінницькому обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів. Для реєстрації роботодавці подають власноручно або направляють рекомендованим листом заяву за формою, затвердженою Наказом Міністерства праці й соціальної політики України, копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи - підприємця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, на яких працює 8 і більше штатних працівників, щорічно до 1 березня року, що наступає за звітним, подають районним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів звіт за формою 10-ПІ. Крім звіту за формою № 10-ПІ, роботодавець повинен подавати в центр зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів.
– Віктор Григорович, які адміністративно-господар-ські санкції за невиконання нормативу й порядок їх сплати?
– Згідно чинного законодавства підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, що використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції. Розмір санкцій встановлений у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у фізичних осіб, що використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда й не зайняте ним. Для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 чоловік, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда й не зайняте інвалідом, установлений у розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації. Однак, ці положення не поширюються на підприємства, установи й організації, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів. Санкції сплачуються роботодавцями самостійно до 15 квітня року, що наступає за роком, у якому відбулося таке порушення. У випадку порушення строків сплати санкцій нараховується пеня в розмірі 120% дисконтної ставки НБУ.
– Скажіть, куди звертатись інвалідові у пошуках роботи?
– Насамперед, до районного центру зайнятості, безпосередньо на підприємства, установи, організації і, звичайно, до управління праці та соціального захисту населення. В системі Міністерства праці і соціальної політики є навчальні заклади, в тому числі і санаторного типу, які приймають на навчання людей з обмеженими можливостями для підготовки робітничих професій, а також і спеціалістів.
Розмову вела
Ольга МОСЕНДЗ.
17-05-23
17-03-22