Гарне село Жван! Між смарагдовими левадами, буйним цвітінням городів звивається дзвінка одноіменна річка, добігає прадавнього Дністра. Любив рідне село Микола Матвійович Ткачик – тут народився в 1898 році. Змалечку з батьком орав, засівав поле. У буремному 1917-му забрали його в царську армію, а там солдати кидали зброю. Що до чого – не розібратись юному. Поспішив додому. Навесні 1920-го через Поділля проходило військо Симона Петлюри – мобілізували і молодого Ткачика, поставили бунчужним. Дійшов з ними до кордону з Польщею і вернувся додому. Щастя заполонило: він живий, і війна скінчилась – чого ще треба? Одружився і взявся господарювати: посадив сад, виноградник. Поле зеленіло – радів, як дитина, жнива починав з молитвою та різдвяною колядою. Працював, як священнодіяв.
І земля не скупилась – щедро обдаровувала плодами. В кінці 20-х років плани колективізації сприймає позитивно: передова механізація, дружна праця – розбагатіємо, заживемо! Його обирають головою земельної комісії, членом сільської ради. А у 1936 р. – головою колгоспу ім. Кірова у селі Жван. На зборах колгоспників скоро посипалась критика: «Микола Ткачик грубить людям, приймає на керівні посади куркулів». Бідняки раніше не думали, що в артілі їм буде важко – претендували на легкі роботи. А Ткачик доручав посади відповідно умінню. Микола Матвійович ще був заклопотаний жнивами, обмолотом хліба, а енкаведисти вже збирали на нього доноси, підшивали у папку за номером 44145. І 30 серпня 1937 року серед ночі затарабанили у шибки, загрюкали так, що двері мало не злетіли із завіс. Ввірвалися військові 24 прикордонного загону Могилева-Подільського. Стар-ший зневажливо гримнув: «Ну, пішов!». Микола Матвійович, спантеличений, розгублений, все ж запитав: «За що?» І у відповідь почув таку добірну брутальність – вуха в’янули. Йому зв’язали руки, жилаві, мозолясті-хліборобські... Штовхнули прикладом. Проходячи у воротах, завагався: «Може, рвонути у темряву?.. Але я ж нічого не винен? Повинні ж розібратися. Все обійдеться...».
Не обійшлося. Того літа тільки у Жвану взяли 37 чоловіків. Микола Матвійович Ткачик не вірив своїм вухам: його обвинуватили, що він служив у банді Петлюри, мав зв’язок з контрабандистами, займався шпигунською діяльністю на користь Румунії, переховував у себе вдома бандитів: Зелінського, Ляшенка, Годованця, підтримував їх матеріально, приймав куркулів на керівні посади в колгоспі.
На останньому допиті 24 жовтня 1937 року М.М.Ткачик написав: «...винним у перечислених звинуваченнях себе не визнаю ». А що ж за словами «винним себе не визнаю»? За ними – катування, знущання, та він не зламався, не підкорився, відстояв своє добре ім’я, честі не зганьбив. Нікого з односельців не обмовив, не потягнув за собою. Ткачику М.М. показали заяву-доноси, написані на нього односельцями власноручно: Черватюком Ф.О., Мельником Я.Я., Мазуренко О.С., Химичем П.Т.
Арештований читав таємні наклепи і дивувався: «Це ж свої люди! Як вони могли? Я ж нічого поганого їм не зробив!» Тепер ми знаємо, що за одну таку заяву, за таку неправду платили 30 карбованців.
5 листопада 1937 року Миколу Матвійовича привели на засідання судової трійки. У скронях пострілами відстукувало: «... к высшей мере наказания... расстрелять».
А в селі, що на берегах Жвану і Дністра родині Ткачиків нагадували: « Не забувайте, що ваш чоловік, батько – «ворог народу». Влада пам’ятала тих, кого скривдила – боялась за себе, боялась нащадків репресованих, значить її посіпаки добре пам’ятали, що чинили злочини. Сталін проголосив: «Син за батька не відповідає». Ці слова стали прислів’ям, їх повторювали з надією, та скоро мільйони впевнились у лукавстві і лицемірстві цього афоризму. Це на собі відчув син Миколи Матвійовича – Микола Ткачик. У травні 1941 року він прийшов у військкомат: «Хочу служити у Червоній Армії». Комісар зухвало, з притиском: «А ми не берем «ворогів народу»!.. Юнак зблід, згорбився, наче постарів, пішов навмання. Ледь чутно ворушились вуста: «Забрали тата, ще й батьківщини позбавляють». Полинна гіркота довго не покидала хлопця. В 1942 році фашисти насильно забирають його на рабські роботи в Німеччину. Досада, образа смоктали кров Ткачика-сина. Пізніше він признавався своєму синові, до речі, теж Миколі Миколайовичу: «Як я шкодував, як було боляче, що я не разом зі своїми земляками: вони переможно, зі славою, б’ють фашистів, а я, у ворожій землі полонений. Скоро прийшло визволення; перевіривши, як я став остарбайтером, мобілізували на фронт. Встиг повоювати з німцями. Надивився на смерть і рани. Не перестаю дивуватись, як я лишився живим». Після Перемоги, сповнений радості, не чуючи землі під собою, Микола Миколайович спішить додому. Як мало треба людині для щастя: бути своїм серед своїх, мати добре ім’я. Тавро «син ворога народу» змивалося, але час від часу проглядало, наче проявлялось на фотопапері: вищу освіту, керівну посаду не дозволялося. А був же він здібний до науки, захоплювався математикою, добре розмовляв німецькою. Працював бухгалтером у колгоспі... З роками все частіше згадував батька. У поминальні дні приходив на цвинтар, зупинявся біля дорогих могил, поринав у далечінь років. Відводячи погляд убік, кліпаючи очима, скаржився своєму синові – наймолодшому Ткачику: «Ми з тобою відвідали наших рідних, а де могила мого батька? Я не можу йому поклонитись...»
У 1962 році Микола Миколайович написав заяву на ім’я прокурора Вінницької області, в якій просив переглянути справу батька і дати відповідь, «де його діли, що з ним було, якщо помер – вказати місце його поховання». Через чотири місяці того ж року в село Жван приїхав слідчий облпрокуратури лейтенант Погорєлов. У Жванську сільраду викликали: Черватюка Федора Олексійовича, Мельника Якова Якимовича, Мазуренко Олену Сергіївну, Химича Петра Тимофійовича. Лейтенант показав їм їхні доноси на Ткачика Миколу Матвійовича, написані ними у 1937 році, і запропонував дати пояснення.
Розмова з фіскалами була суворо секретною, однак нема нічого таємного, що не стало б явним. Якось жванчани дізнались: коли Погорєлов почув признання Черватюка Ф.О., що той написав доноси на 37-ох односельчан, то обуренню лейтенанта не було меж: «За це тебе четвертувати мало! Ти погубив їх усіх!». Найрідніші люди здогадувались про долю Миколи Матвійовича і мовчали: боялись, що трагедія може повторитись. Тавро ще маячіло. Держава не забувала про свої жертви. У 1977 році Ткачик-внук хотів навчатися у Харківському юридичному інституті. Для цього треба було отримати рекомендацію райкому КПУ, але там відповіли: «Рекомендацію дати не можемо: у Вашій родині були репресовані». Незаслужена пляма ще довго не змивалася. Тільки у 1997 році Микола Миколайович (внук) звернувся у Вінницький обласний архів, попросив дозволу подивитись справу репресованого діда. Йому принесли товсту папку з грифом «совершенно секретно» за номером 44145. У присутності архіваріуса (охоронця) йому дозволили прочитати документи. Фотографувати, копіювати не можна. І ось дідусь вперше подивився на онука. В очах смуток і приреченість. У Миколи Миколайовича дрижали руки, тремтіли листки. Ось рукою діда написано: «...винним себе не визнаю ».
Далі: « 5 листопада 1937 року. За зв’язок з бандою Зелінського, шпіонаж на користь Румунії, споювання вином червоноармійців з метою добування відомостей розстріляти. Секретар трійки (Штейн).
Наступний листок: «Довідка: вирок виконано 16 листопада 1937 року».
М.М.Ткачик звернувся до архіваріуса:
- Де його могила?
- Думаю, вулиця Підлісна, цвинтар біля Будинку школярів. Їхати 4 трамваєм.
Доля Ткачика-діда болісно торкається серця Ткачика-онука: як могли розстріляти його у 38 років! Позбавили щастя його сім’ю, убили його ненароджених дітей, загубили захисника Батьківщини. Каїни! Умертвили його світ, його мрію про сад, яка наче фенікс з попелу, ожила в серці нащадка – три роки тому Микола Миколайович на 0,60 га посадив 17 сортів яблунь, грецькі горіхи. Кожне деревце обгороджене, полите (придбав бензогенератор для подачі води). Деякі яблуньки вже вдячно простягують хазяїну свої перші плоди; горіхи викохують смачне ядро.
А Ткачиків виноградник славиться на весь район. Він викохав 80 сортів райської лози найсучаснішої селекції.
Сьогодні М.М.Ткачик обіймає посаду головного агронома районної державної насіннєвої інспекції, а після роботи спішить до своїх зелених вихованців, як мати до дітей. Дбає про комфорт, гармонійний ріст і ...рентабельність.
У Жвану, на хуторі Стайло, на обійсті діда, продовжуючи справу батька, поставив пасіку з 37-и бджолосімей – і в Києві, Вінниці, Донбасі ласують, лікуються цілющим медом. Микола Миколайович у своємі саді-винограді душі не чує.
Безсмертний народ, діти якого живуть за заповітами батьків, любов і добро черпають з дідової криниці. А вона і не міліє.
Марія Мельник.
На фото: Микола Мат-війович ТКАЧИК. 30-ті роки.
17-05-23
17-03-22