Новелою Сімейного кодексу України, який набрав чинності 1 червня 2004 року, є такий правочин, як договір між батьками про сплату аліментів на дитину (ст. 189 СКУ). Укладення цього правочину є правом, а не обов’язком батьків. Відповідно до ст. 189 СКУ цей договір укладається в письмовій формі і повинен бути нотаріально посвідчений.
Договори про сплату аліментів на дитину можуть встановлювати виплати аліментів у частці від заробітку (доходу) платника; виплату аліментів у твердій грошовій сумі, про погашення заборгованості за минулий час, тощо. Щодо розміру і строків виплати аліментів, то це істотні умови договору, які мають бути чітко прописані в договорі. Крім того, у договорі можуть бути встановлені засоби забезпечення виконання зобов’язань, наприклад, сплата неустойки у разі прострочення строку виплати аліментів тощо. Зокрема, у ст. 196 СКУ визначено, що одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Слід також враховувати положення ч.2 ст.182 СКУ, а саме – розмір аліментів у договорі має встановлюватися не менше ніж 30 відсотків від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Крім того, якщо мова не йде про сплату загальної суми аліментів повністю наперед до досягнення дитиною повноліття, доцільно в договорі вказати про можливість індексації аліментних виплат, в зв’язку з інфляцією та збільшенням прожиткового мінімуму.
Чинним законодавством не встановлено інших критеріїв, тому нотаріус не може вимагати довідку про доходи платника аліментів, хоча така процедура була б корисною, оскільки не завжди один з батьків знає про реальні доходи платника аліментів.
Правова сила договору між батьками про аліменти на дитину полягає у можливості його примусового виконання. У разі невиконання одним з батьків свого обов’язку за договором, аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. Не можна погодитись з окремими авторами, які висловлюють думку щодо неможливості стягнення аліментів за таким договором на підставі виконавчого напису нотаріуса, посилаючись при цьому на закон України „Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень”. На мою думку, вищезгаданий закон регулює дещо інші відносини, а саме: правовий режим регулювання обтяжень рухомого майна, встановлених з метою забезпечення виконання зобов’язань, а також правовий режим виникнення, оприлюднення та реалізації інших прав юридичних і фізичних осіб стосовно рухомого майна.
Щодо переліку документів, які має витребувати нотаріус, то їх має бути мінімум: паспорти сторін; довідки про присвоєння ідентифікаційних номерів; свідоцтво про народження дитини.
Діана Пащенко, начальник районного управління юстиції.
17-05-23
17-03-22