Бесідуємо із завідуючим терапевтичним відділенням центральної районної лікарні Василем Адольфовичем Біланом. Роздумуючи про щось своє, кажу:
- Коли починає гаснути вогнище, у нього підкидають хмизу. І полум’я спалахує, лиже довгими і тремтливими язиками прохолодне вечірнє повітря, немов збагачуючи себе життєдайним киснем.
Василь Адольфович несподівано для мене продовжує мою сентенцію:
- Ви спостережливі. Так і справжній медик черпає сили в бездонній криниці – любові до людей. Тільки вогнище все ж без дров гасне, а джерело медика – невичерпне. Взяти хоча б, до прикладу, медсестру відділення Лідію Толоміївну Страпачук. Безмежний світ любові у неї, скажу я вам. А звідси й увага, чуйність, піклування про кожного хворого.
Подібні слова почув якось і від мешканця райцентру М.Д. Цибульського:
- Велику шану в колективі і серед хворих завоювала ця жінка-трудівниця. Заслужила доброю душею, вогнем свого щедрого серця. Коли вона вранці заходила у нашу палату, промовляла лагідні, заспокійливі слова, все довкола почало сяяти якимось чудодійним світлом, затихав біль, навіть на обличчях важкохворих променилася радісна усмішка.
– Вона – справжній цілитель від болі і страждань, - в один голос з Михайлом Денисовичем його сусід, депутат райради В.П.Паламар. – Її тепле, підбадьорливе слово – то чудодійні ліки від будь-яких хвороб.
Згодом, коли я ближче пізнав Лідію Толоміївну, переконався: вона не любить похвали на власну адресу. Коли чує її, зніяковіло відказує:
- Прямий обов’язок медика – додавати впевненості у виздоровленні хворому. Не можеш, не вмієш, не знаходиш часу залишатися людиною між людьми, бачити в недужому свого брата, друга – слід подумати, чи на своїй ниві працюєш.
- Така вона, наша Лідуня, - киває головою медсестра Г.В.Данилюк. – Без співпереживання, співчуття я не уявляю її. Хто, хто, а я добре знаю свою давню подругу. Ми разом з нею закінчували Могилів-Подільське медучилище. Не знаю, як зуміла вона в своєму серці вмістити стільки доброти й любові до кожної людини, порядності, а ще відповідальності за справу, якою займається.
Цінують в колективі Лідію Толоміївну ще й за те, що завжди готова прийти на допомогу молодим колегам.
- Вона мені як рідна мати, - з теплотою в голосі говорить медсестра Л.А.Кушнір, - підтримає, заступиться, порадить, нікому не дасть зобидити. Золота людина.
- А хіба ж може бути по-іншому? – знизує плечима Л.Т. Страпачук. – Чи до мене не так ставилися старші за віком медики, коли я тридцять один рік тому вперше переступила поріг відділення? Безмежно вдячна медсестрам-ветеранам Поліні Ілларіонівні Чайковській, Ніні Олексіївні Мосюк та багатьом іншим медикам, які по-материнськи опіковували мене, молоду, вчили, як мовиться, уму-розуму. Отож і я не хочу бути в боргу перед власним сумлінням і совістю.
З власного досвіду знаю: нелегка робота у людей в білих халатах. Втомлює ординарність скарг, страх хворих, що іноді охоплює всю палату. Зрештою, все це й набриднути може.
- Але ж медик знає, який фах обирає, на що йде, - каже В.А.Білан. – І для нього, допоки стоятиме в білому халаті біля ліжка хворого, єдиним, неповторним має залишатися життя недужого. І тут необхідне добре, співчутливе, людяне слово. І цим даром володіє Лідія Толоміївна.
- І не лише я одна, - заперечує наша героїня.
Заперечує і тут же з повагою в голосі називає імена М.В.Олійника, В.А.Білана, В.І.Борсука, К.Л.Штефанюка, Г.В.Данилюк, В.М.Піхур, М.М.Дзирук, Л.Г.Дзіньовської, А.І.Мостової, Т.В.Скрипник, Л.А.Кушнір, Н.М.Шевцової, Л.А.Михайловської та інших медиків відділення і лікарні – тих, у кого душа широко розкрита і для співчуття стражданню, і для краси, яка допомагає страждання побороти.
У кожного доля складається по-різному: одному стеляться гладенькі дороги, іншому – крутозлами, все з неспокою зіткано. Не шукала легких доріг з юних літ і героїня нашої оповіді. Стала медиком. Такої вже вона вдачі. Втім, у народі кажуть, що тільки той щасливий, хто прожив кожен день для людей. Справедливі слова!
Наче підсумовуючи прожите, Лідія Толоміївна зітхає:
- Роки, мов ті чайки, все летять і летять. А все ще так мало зроблено для людей.
Так може мислити тільки та людина, котра вважає, що на спокій їй права не дано. Бо неможливо залишити людину на поталу хворобі. Треба повернути їй блакить і черлене золото осіннього дня, радість дихати, жити.
Отака вона, медична сестра вищої категорії, медик від Бога, Лідія Толоміївна Страпачук. У неділю вранці рідні, колеги, усі, хто знає цю вродливу, вірну своєму покликанню жінку, привітають її з золотим ювілеєм. Будуть квіти, подарунки, доброзичливі побажання ще довго-довго приносити радість і здоров’я людям. Що ж, вона заслужила на таку повагу усім змістом свого життя.
Никанор Дубицький.
17-05-23
17-03-22