«Україна – в небезпеці! Ці магічні, святі слова, як дзвони на сполох, підняли всю Мурованокуриловеччину на волонтерський рух. Під керівництвом Координаційної ради всі, чия хата не скраю, заходились зносити теплі речі, ліки, каремати, харчі, сушені овочі, гроші – все, що потрібно на цій війні з небувало підступним агресором. Таку цінну підтримку захисникам рідної землі куриловецькі хлопці відвозили 5 разів.
На місці бойових дій вони зустрічались та розмовляли з українськими бійцями. А 6 лютого 2015 року районна газета «Наше Придністров’я» надрукувала від заступника командира 24-го добровольчого батальйону «Айдар» Олександра Юренка лист-подяку нашим волонтерам, його номер мобільного телефону.
Я й подзвонила йому. Він з радістю відповів: «Серед наших армійців багато немолодих (мені – 55 років), а вашими подарунками ми втішились. Мені ще й попала листівка, де зображено палац з колонами (мабуть, школа-інтернат), а на звороті слова: «Друже, бий гада, а сам повертайся живим. Молимось за вас. Ці слова мене зворушили до глибини душі. Я вам розкажу…»
І перед нами спалахує гідне подиву життя. Темур (це ім’я у паспорті через «е») Юлдашев народився 11 лютого 1969 р. в місті Луганськ. В його судинах текла кавказька кров, а душа була українська. В юності йому бачилось, що спорт – та сходинка до здійснення прекрасних сподівань. Під час служби в Радянській, а потім в Українській Арміях, він – професійний спортсмен, штангіст, майстер спорту міжнародного класу: тренує молодших і має псевдонім Тренер.
За розпорядженням начальника міліції Луганської області Темур Юлдашев створює батальйон спеціального призначення під назвою «Тимур» (через букву «и») – і з головою поринув у захоплюючу і дуже небезпечну діяльність: тоді Путін відчинив скриню Пандори – і всі біди повилазили в Україні.
Беручкий, непосидющий, Темур знешкоджує Антимайдан в Луганську, замість якого створює Євромайдан, а згодом очолює Самооборону. Він бачить необхідність у військовій силі України – докладає нелюдських зусиль для створення добровольчого батальйону, в який зібрав витривалих, хоробрих, досвідчених. І йому, енергійному, ініціативному, це вдалося. Слава ішла попереду нього.
Захоплюючий випадок був з ним... 28 квітня 2014 року Юлдашев з 30-ма добровольцями спеціальним автобусом їхав до учбовотренувального центру Луганського УМВС через м. Щастя. Тут його перепинили місцеві жителі, з-за плечей яких вискочили сепаратисти – брали всіх пасажирів у полон. Добровольці стояли ні живі, ні мертві. За спиною аж морозом сипнуло. У свідомості командира різонуло: на моїй відповідальності – 30 чоловік!
Він піднімає руки вгору і до озброєних ворогів з радістю, наче зробив велике відкриття, переконливо крикнув: «Я – Темур! Беріть мене, а моїх хлопців відпустіть!» – як козак-характерник він таки заморочив їм голову – вони й відпустили його бійців, а його самого забрали і ув’язнили в будинку Луганської СБУ. Арештованого Темура не сміли катувати: поважали його хоробрість і гідність. На 35-ий день він утік з полону. Добрався до Києва, потім до Луцька – тут збирав добровольців на російсько-українську війну. І люди йшли за Темуром: вірили йому.
А його 24-й батальйон мав собі Темура за приклад, перейняв від нього естафету на патріотизм і хоробрість. У червні цей військовий підрозділ воював на Луганщині на берегах ріки Айдар.
На початку серпня загону десантників, де був і Темур Юлдашев, наказали захопити Савур-Могилу. Після тривалих боїв на горі кургану Темур укріпив український прапор. Глянув, як майорить – і втішився. Думав, що вже перемога. Та росіяни тільки посилили артобстріли, танки стріляли прямим наведенням. Бійці говорили командиру Гордійчуку про недоцільність утримувати висоту, а він не відступав: не було наказу. Юлдашев підтримував командира і підбадьорував бійців, і стріляв по ворогах. Він ще вірив у свою зірку… Гострий, пекучий біль пронизав шию. То була куля снайпера. Він упав. У свідомості блиснуло: невже це кінець? Гіркота печалі охопила душу.
Якусь мить він побачив себе наче збоку. Ось він, малий, біжить до мами, радіє. Ось підняв штангу – захоплені оплески – тільки йому… Чеканить крок здавати рапорт… Йому з нареченою кричать «Гірко!». Ще болючіше видіння: дружина і четверо дітей не зводять з нього заплаканих очей… як вони будуть без мене. Ще почув російську лайку. Різкий удар по пальцях – від болю рвався крик, та захлинувся в горлі. Він поринув у темноту тиші. Життя переходило в безсмертя.
Р.S. Майор Олександр Юренко з Полтавщини, доброволець з батальйону «Айдар» розповідає людям про героїзм Темура Юлдашева. Після ротації 1 березня 2015 року він знову поїхав на Східну війну: кров побратимів кличе його.
(Марія МЕЛЬНИК, член НСЖУ)
У серпні-вересні минулого року мені довелося виконувати обов"язки заступника командира із тилового забезпечення окремого 24-го добровольчого батальйону спеціального призначення Збройних Сил України "Айдар". 23 серпня у розташування батальйону прибув великий (понад 10т) вантаж допомоги нам. У ньому було багато необхідних для бійців речей: від води "Регіна" до великого армійського намету (який ми за кілька днів відправили на передову під Металіст). Які чудові були там продукти: від картоплі до меду! Серед іншого - таке необхідне армійське взуття, каремати, предмети туалету... Все це доправив на власному автомобілі КамАЗ підприємець із Мурованих Курилівців Олександр Мельник, мужній чоловік, самовідданий патріот України.
Низький Вам уклін, дорогі мурованокурилівчани, за таку велику, вартісну, а для нас просто - безцінну поміч, взяту, відірвану, від ваших, більш, ніж скромних, трудових статків! Бо тоді наша держава, крім зброї і боєприпасів, нічим наш "Айдар" не забезпечувала.
Велика і щира вдячність "айдарівців" вам за моральну і психологічну підтримку, яка стоїть за кожним кілограмом доставленого нам внтажу, за кожним кілометром шляху на Донбас, який здолав Олександр і два юні волонтери із Вінниці - Сашко і Денис. Ця підтримка, як сила перетікала до нас із дитячих малюнків, листів та листівок, наповнених щирістю, любов"ю, навіть ніжністю. І водночас - волелюбністю, твердістю і силою духу. Із усього цього і виростає не казенний, кар"єрний, для вигоди, а народний - глибокий, щирий, безкорисливий, дієвий, істинний патріотизм. А вже за тиждень - 31 серпня - 1 вересня 2014р. був доправлений новий вантаж допомоги із Мурованих Курилівців у 9-й, Вінницький батальйон територіальної оборони під Маріуполь. Це у той час, коли там відбувався масований наступ російських військ і їхніх приспішників... А також - у прифронтову, районну лікарню Волновахи, де тоді лікувалися десятки наших поранених бійців...
Особлива подяка моєму мужньому тезкові Олександру, який своїми твердою громадянською позицією, ініціативним, рішучим і умілим чином показав усім нам зразки такого самовідданого патріотизму. Наша важка історія у ХХ та вже і у ХХЇ столітті підтвердила афористичний вислів видатного діяча українства Євгена Чикаленка, що справжній патріот - той, хто любить Україну до глибини власної кишені. Такий тип патріотів завжди був у нас дуже рідкісним, і через це завжди страждала українська справа. На щастя, він тепер народжується знову як відповідь на виклик бути чи не бути Україні вільною і чи бути їй взагалі. Це наші громадські активісти, волонтери, жертводавці. Громадянську відвагу, самовідданість, жертовність цих людей вже помітив і високо цінує наш народ. Поза сумнівом, вони також будуть оцінені історією. Немало інших таких земляків зі славного Подільського краю своїм власним прикладом якраз підтверджують і уособлюють це. Такі люди поряд із мужніми бійцями та командирами також є нашими героями.
...При собі я зберігаю листівку. на якій одна із архітектурних пам"яток Вінничини. А на звороті жіночою, мабуть, рукою виведені рядки: "Друже, бий гада, ворога України, а сам повертайся ЖИВИМ! Молимося за Вас! Слава Україні!" Цей аркушик паперу безмірно дорогий мені. Сподіваючися повернутися до діючої армії на Добас, обов"язково візьму його знову із собою. Як оберіг і як найищий наказ. Вірю, що разом із такими людьми ми переможемо імперського путінського супостата і його яничарів, виплоджених на українській землі. Неодмінно! Майор Олександр Юренко, доброволець батальйону "Айдар", смт Диканька Полтавської обл., тел. 098-437-33-78.
17-05-23
17-03-22