Податкова інформує (02.01.2019)

Автор: Сергій Категорія: Податкова інформує Створено: Середа, 02 січня 2019, 20:27

З початку 2019 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних у минулому році               

Декларувати свої доходи — це конституційний обов’язок громадян (ч. 2 ст. 67 Конституції України).

Відповідно до норм Податкового кодексу України (далі – Кодекс) громадяни, які подають податкові декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) розподіляються на дві категорії: особи, які зобов’язані подати річну декларацію та особи, які мають право подати декларацію.

Податкова декларація подається платниками податків за місцем своєї податкової адреси в один із таких способів (за вибором):

  • особисто або уповноваженою на це особою;
  • надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
  • засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.

Звертаємо  увагу,  що у разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації,  а при поданні податкової декларації в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

При направленні декларації засобами електронного зв’язку громадяни можуть скористатися новим електронним сервісом в «Електронному кабінеті», який передбачає часткове автоматичне заповнення декларації на підставі облікових даних платника, відомостей щодо нарахованих (виплачених) доходів, наявних в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого (рухомого) майна.

Граничні строки подання декларації:

  • для громадян, які зобов’язані згідно з Кодексом подати податкову декларацію, і осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, – до 01 травня року, що настає за звітним;
  • Важливо! Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
  • для громадян, які мають право на податкову знижку – по 31.12.2019 (включно);
  • для фізичних осіб-підприємців (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування)  – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року).

Важливо! Фізичні особи-підприємці (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) в річній податковій декларації поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначити інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.

Нагадуємо, що обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає при отриманні:

  • доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, тощо;
  • доходів від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, дохід у вигляді  основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року, а також інвестиційних доходів;
  • іноземного доходу;
  • та в інших передбачених Кодексом випадках.

Разом з тим, обов’язок фізичної особи-платника податку на доходи фізичної особи щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:

  • від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
  • виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом Кодексу;
  • від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений  податок на доходи фізичних осіб (далі – податок) та військовий збір;
  • у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.

Звертаємо увагу, у 2018 році до Кодексу внесені зміни, якими розширено коло платників, які зобов’язані та/або мають право подати декларацію.

Так, зобов'язані включити до річної податкової декларації та самостійно сплатити установлені Кодексом податки та збори отримувачі винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) відповідно до умов цивільно-правового договору у разі, якщо такі доходи отримані від фізичних осіб - платників єдиного податку четвертої групи (п.п. 164.2.2 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Протягом 2019 року мають право подати декларацію з метою отримання податкової знижки громадяни, які понесли витрати:

на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення (п.п. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Кодексу);

у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, у разі якщо такий платник має статус внутрішньо переміщеної особи та за умови дотримання вимог, встановлених Кодексом (п.п. 166.3.9 п. 166.3 ст. 166 Кодексу). 

Ставка єдиного внеску на зарплату осіб з інвалідністю, які працюють у фізичних осіб-підприємців 8,41%

1 січня 2019 року набрав чинності  Закон України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів». Цим  Законом внесені зміни до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) щодо розміру та порядку обчислення єдиного внеску, зокрема- єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, у тому числі і для тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю, встановлюється у розмірі 8,41 відсотка визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску для працюючих осіб з інвалідністю.

Нагадаємо, що до 2019 року ставка єдиного внеску 8,41%, яка нараховується роботодавцем на заробітну плату працівників - осіб з інвалідністю, поширювалася тільки на юридичних осіб. Фізичні особи - підприємці сплачували ЄСВ за загальною ставкою 22%. 

ПIДВИЩЕННЯ СОЦІАЛЬНИХ СТАНДАРТІВ ТА ПОДАТКИ У 2019 РОЦІ.

Законом  України, від 23.11.2018 № 2629-VIII "Про Державний бюджет України на 2019 рік" з 1 січня  2019 року підвищено соціальні стандарти. Деякі з них використовуються для розрахунку податків і зборів, зокрема:

  • прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2019 року - 1921 грн.;
  • мінімальна заробітна плата у розрахунку на місяць -  4173 грн. 

Податок на доходи фізичних осіб

Граничний розмір доходу, що надає право на отримання податкової соціальної пільги - 2690,00 грн.  (1921,00 х 1,4)

Сума податкової соціальної пільги:

  • 100 % - для осіб, визначених в пп. 169.1.1 і пп. 169.1.2 ПКУ - 960,50 грн. (1921,00 х 50%);
  • 150 % - для осіб, визначених в пп. 169.1.3 ПКУ - 1440,75 грн. (960,50 х 150%);
  • 200 % - для осіб, визначених в пп. 169.1.4 ПКУ - 1921,00 грн. (960,50 х 200%). 

ЄСВ 

  • максимальна величина бази нарахування ЄСВ - 15 розмірів мінімальної зарплати: 4173 грн. х 15 = 62 595 грн.;
  • мінімальний розмір ЄСВ: 918,06 грн. (4173,00 х 22 %) .

ЄСВ для підприємців, самозайнятих осіб і членів фермерських господарств у 2019 році:

  • мінімальна сума ЄСВ на місяць - 918,06 грн. (4173,00 х 22 %);
  • максимальна сума ЄСВ на місяць - 13770,90 грн. (62595,00 х 22 %).

Ставки єдиного податку: 

  • для 1 групи - 10 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року - 192,10 грн.;
  • для 2 групи - 20 % мінімальної заробітної плати для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року - 834,60 грн. 

Подання річних звітів до органів ДФС в електронному вигляді – це зручно

Жмеринське управління ГУ ДФС у Вінницькій області рекомендує підприємцям подавати річні звіти в електронному вигляді

 Подання річних звітів до органів ДФС в електронному вигляді – це зручний, економний та оперативний формат спілкування з контролюючими органами. Щоб не створювати незручностей собі та черг в Центрах обслуговування платників варто вже подбати про електронне звітування.

Для цього треба здійснити наступні дії.

По-перше,  отримати безоплатно в Акредитованому центрі сертифікації ключів електронний цифровий ключ. З особливостями роботи Акредитованого центру сертифікації ключів та процедурою отримання ключа електронного цифрового підпису можна ознайомитися за посиланням https://acskidd.gov.ua/.

Другий крок: зареєструватися в Електронному кабінеті за посиланням https://cabinet.sfs.gov.ua/ або будь –якій  іншій системі з подання звітності.

Допомогу щодо роботи в Електронному кабінет можна отримати в  Центрах обслуговування платників.

Звертаємо увагу платників податків, що прийом звітності у Центрах обслуговування платників відбуватиметься винятково відповідно до вимог ст.49  Податкового кодексу України. Тобто, податкову декларацію, розрахунок, звіт повинен подавати платник податків особисто або уповноважена на це особа.

Фізичні особи - підприємці, на загальній системі оподаткування, подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, подає декларацію про майновий стан і доходи за результатами звітного року до 01 травня року, що настає за звітним.

Платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, платники єдиного податку 3 групи - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного періоду. 

У вас немає прав для коментування