22 березня у всьому світі відзначають Міжнародний день води. Резолюцію про святкування Міжнародного дня води прийнято на 47 сесії Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй у листопаді 1992 року. За даними ООН на сьогодні від нестачі води страждає більше одного мільярда людей, а до 2025 року ця цифра збільшиться втричі. 2,6 мільярда людей не мають доступу до каналізації. 1,8 мільйона дітей щорічно помирають від діареї та інших захворювань, викликаних брудною водою і відсутністю каналізації. 70 відсотків населення планети позбавлені можливості вживати якісну акву. В окремих країнах її літр коштує дорожче, ніж літр нафти (в нас, як відомо, мінеральна вода дорожча за молоко).
На даний час у цілому світі обсяги використання води перевищують обсяги її відновлення. Забруднення в наш час стало всесвітнім лихом. І зараз майже у всіх країнах виникає проблема відсутності достатньої кількості чистої води, так як повна зміна води в атмосфері здійснюється через 9 днів, річкова вода в середньому змінюється 20 разів на рік, а для повної зміни підземних вод необхідно не менше 8 тис. років. Підземні артезіанські води відновлюють себе по якості і по об’єму за 3-5 тисяч років. Довгий час вважалося, що запаси прісної води невичерпні, що вони мають здатність до самовідновлення. У результаті безконтрольної господарської діяльності кількість придатної для пиття води різко зменшилась.
Серед країн Європи Україна є однією з найменш забезпечених водними ресурсами. Більш, ніж 75 відсотків населення України споживає воду з поверхневих джерел водопостачання, тобто якість води в них є фактором санітарного та епідемічного благополуччя населення. Сьогодні всі ці джерела мають високий ступінь забрудненості (ІІІ-ІV клас якості).
Управління водними ресурсами в Україні - це, заходи по регулюванню стоку та його перерозподілу, дослідження якісного стану водних ресурсів, співпраця на транскордонних водах, захист від шкідливої дії вод та забезпечення функціонування об’єктів водогосподарського комплексу. Більшість цих завдань у державі вирішує Держводгосп, а також його підвідомчі організації на місцях, однією з котрих є і Новодністровське регіональне управління водних ресурсів та експлуатації Дністровських водосховищ. Стан водних ресурсів, їх відтворення і якість безумовно залежать від режиму їх використання. З цією метою при Держводгоспі, в усіх основних басейнах річок вже декілька десятиліть працюють спеціальні Міжвідомчі комісії, до складу яких входять представники органів влади, водокористувачі, екологи, представники громадськості. До участі в засіданні комісій запрошуються вчені та провідні фахівці відповідних галузей економіки.
Д. Анатій, інженер з розрахунків та режимів Новодністровського РУВР.
17-05-23
17-03-22