У двобої з техногенною катастрофою найактивнішу участь брали українці, серед тих 80 людей з нашого району. Це вони за першим покликом виїхали на ліквідацію наслідків аварії 2-3-го травня 1986 р. без оглядки кинулися в те вогнедишне пекло за принципом: «Якщо не ми, то хто ж?» Тому послухаймо спогади тих, хто рятував нас від захворювання внаслідок радіоактивного ураження, від повільної мученицької смерті.
Петро Васильович Безпрозваний: ! 1-го Травня 1986 р. ми були на святковій демонстрації, а 2 – го раненько вже виїхали: я, Віктор Близнюк, Анатолій та Іван Асаулки. Смеркалось, коли ми під’їжджали до Чорнобильської АЕС. Такого вечора я ще ніколи не бачив: зловісно світилося небо, мигтіло кривавими хвилями, в ньому блукали загадкові тіні, наче янголи смерті. Здавалось, що це кінець світу. Ми ціпеніли від страху. Перед 30-кілометровою зоною нас зустріли міліціонери: небриті, немиті, змучені, припорошені пилом, наче тільки що вийшли з млина. З тривогою звертались до нас: «Братці, спасибі що їдете. Чи нема щось перекурити?» Ми ділились з ними своїми нехитрими запасами. Нам наказали вивозити худобу з території, забрудненої радіацією.
Низько над нами траскотіли вертольоти, льотчики кричали нам. Куди їхати? Худобу ми вивозили у віддалені села, а там голови колгоспів бідкалися , що не мають де подіти корів – і ми просто випускали тварин напризволяще».
Анатолій Васильович Безпрозваний: «Нас, водіїв Мурованокуриловецької сільгосптехніки, першими послали в зону техногенної катастрофи. Автобусами вивозили людей, вантажівками – тварин. Як зараз бачу безконечну колону, що тягнеться аж за горизонт повільно, в тихій скорботі».
Працівників Мурованокуриловецького відділу МВС України Л.С. Андрущака, О.Г. Бриндака, С.А. Білана в екстреному порядку направили в радіоактивну зону, щоб нести службу по охороні громадського порядку. Коли вони пересікли 30-кілометровий рубіж. По серцю ножем полоснуло видовище: спорожнілі хати лякали темрявою відчинених дверей, сліпили зіницями чорних вікон, загубленими з переполоху речами. Тут люди відірвались душами своїми від рідного порогу, від снів дитинства. Прошу Леоніда Степановича розказати про вплив радіоактивного опромінення на здоров’я, він закліпав очима і відвернувся. Вже давно відчув підступний отруйний подих розщеплених атомів, що крадькома, запитаємо, по-злодійськи п’ють кров, висмоктують сили.
До поїздки у Чорнобильську зону В.І. Храпко був у хорошій формі, ніколи не хворів, не був у лікарні. А коли подихав повітрям, отруєним розщепленими атомами, відчув сухість в роті, нудоту, відчув як першило в горлі, як дзвеніло і потріскувало в голові, як пускається кров носом і вухами. Прийшов до тями у лікарні. Тепер щороку обстежується і підліковується.
Вони захистили Україну і людство від ядерної біди. Коли ж держава, місцева влада по-справжньому захистять своїх рятівників?
Марія МЕЛЬНИК.
17-05-23
17-03-22