15 липня у рамках нового управлінського формату, запровадженого в області, у містах і районах розпочалися звіти за результатами роботи у першому півріччі. Звітні збори відбуваються за участю представників громадськості. Про особливості і важливість такого формату роботи кореспондентові газети розповідає голова обласної державної адміністрації Іван Мовчан.
– Іване Михайловичу, звіти в районах відбуваються уже вдруге. Чого ви від них чекаєте?
– Такі звіти – це можливість досить швидко вникнути у стан справ у кожному населеному пункті, побачити проблеми і одразу ж обговорити можливості їх розв’язання. Нагадаю, голови райдержадміністрацій і міські голови не просто розповідають про ситуацію і наводять цифри, а й ілюструють свою розповідь фотоматеріалами. І на фото видно стан об’єктів, про які йдеться у звіті. Можна побачити, наприклад, яким був ФАП чи будинок культури раніше і в якому стані він після ремонту чи реконструкції. Або визначити, що іще потрібно зробити. Під час звітів за перший квартал озвучувалися (з ілюстраціями) не лише досягнення, а й проблеми і плани.
Якщо навесні, після першого кварталу, голова РДА показав, що такі-то заклади потребують ремонту або впорядкування довколишньої території, то на кінець півріччя він має показати, чи зрушила справа з мертвої точки. Якщо він показав певні зрушення в першому кварталі, то в другому має показати динаміку робіт. Якщо ж там нічого не робилося, то це буде помітно. Тим більше, що за результатами півріччя на звітних зборах будуть присутні представники громади. Вони, як кажуть у народі, не дадуть збрехати.
– Наскільки ефективна така форма роботи? Чи має вона перспективу?
– На мій погляд, дуже ефективна. І перспективна. Вона дисциплінує керівників громад, спонукає їх до системної роботи. Звичайно, є проблеми, які не можна розв’язати за квартал чи за півроку. Не варто обіцяти все й одразу – треба тверезо розраховувати свої можливості, а в разі потреби – звертатися по допомогу. Але – обґрунтовано. Я не раз наголошував, що обласна влада допомагатиме у першу чергу керівникам тих сіл і районів, які демонструють активну позицію і наполегливу роботу. Активна громада завжди матиме підтримку влади. Я впевнений, що така громада має ініціативного лідера, який прагне бути корисним своєму місту, селу чи селищу. В іншому разі керівник громади просто не матиме авторитету. «Ініціатива громади – підтримка влади» – це формула нашої роботи, формула розвитку Вінниччини, якщо хочете.
Для вирішення багатьох питань не потрібно втручання обласної влади. І кошти не завжди потрібні. Свіжий приклад. В одному з сіл мені розповідали, що сільське кладовище не впорядковане. А хто його має впорядкувати? Президент? Голова облдержадміністрації? Звичайно, ні. Сільський голова мав би організувати людей, показати їм особистий приклад – і за кілька годин у вихідний день самі жителі села навели б там лад. Так само можна упорядкувати території біля шкіл, закладів культури дитячих садків. І є чимало позитивних прикладів.
– Представники громадськості запрошуються для максимальної «прозорості» звітів?
– Так, але не тільки для цього. Людям на місцях завжди видніше, що треба зробити в селі в першу чергу. І якщо це люди небайдужі, то вони обговорюють проблему з сільським чи селищним головою, вносять пропозиції, самі працюють для громади. На мій погляд, публічність звітів додає ще й духу змагання, бажання бути не гіршим, ніж сусіди. І не тільки звіти у цій справі допомагають. Минулого тижня у Калинівському районі відбулася виїзна нарада, під час якої голови райдержадміністрацій вивчали досвід цього району. Я сказав би, що це досвід небайдужості керівника. У Калинівському районі для розв’язання соціальних проблем залучається чимало позабюджетних коштів: на кожну бюджетну гривню припадає сім гривень залучених коштів! Результат вражає. Керівники інших районів під час пленарного засідання висловлювали не тільки захоплення побаченим, а й готовність ще більш активно працювати у своєму районі. Схожої реакції на успіхи сусідів я чекаю і на звітах у районах: не заздрощів, а бажання працювати не гірше за інших. Або й краще. Словом, це має позитивно вплинути на якість місцевого самоврядування, на розвиток територій.
Я сподіваюся, що це допоможе створити в області дієвий механізм влади на місцях, а ще – максимально залучити мешканців до обговорення і ухвалення рішень, важливих для громади. На важливості сприяння розвитку місцевого самоврядування, громадської ініціативи на місцях неодноразово наголошував Президент України Віктор Янукович.
– Якими будуть висновки? Чи можливі кадрові зміни після звітної кампанії?
– Про це говорити рано. Почекаємо підсумків роботи за рік. Хоча активність керівника, його бажання (чи небажання) працювати уже можна оцінити. Думаю, до кінця року самі керівники районів і міст теж робитимуть певні висновки щодо своєї роботи. Публічний звіт – це іспит для керівника. І складати його доводиться не тільки перед обласною владою і перед громадою, а й перед самим собою.
За матеріалами Мурованокуриловецької РДА
17-05-23
17-03-22