РІЧ У ТОМУ, що міністр відмовилась їхати «потьомкінським» маршрутом, запропонованим обласними чиновниками.
Зрозуміло, що він мав пролягти виключно місцями, які можна назвати зразково-показовими: відремонтовані лікарні, вилизані до блиску школи і дитячі садки… Королевська ж поїхала маршрутом, підказаним їй «контролерами».
– При міністерстві було створено програму «Народний контроль», – відкрила секрет чиновниця, – згідно з якою громадські активісти на місцях вивчають локальні проблеми та доповідають нам про них. Звісно, такі люди працюють інкогніто.
Отож міністр із кортежем обласних чиновників навідалась у «больові точки». Передусім завітала до єдиного в країні закладу найскладнішого, четвертого, рівня, де навчають та виховують дітей із обмеженими функціональними можливостями, Ладижинського дитячого інтернату «Троянда». (У «Сільських вістях» нещодавно розповідалося про цей будинок). Цей візит виявився настільки несподіваним як для керівництва закладу, так і для очільників Вінниччини, що губернатор Іван Мовчан назвав його «черговим стресом».
На превеликий жаль, через хронічне недофінансування і цілковиту байдужість держави до дітей-інвалідів «Троянда» й справді має величезні проблеми.
Головні з них – перевантаження занадто «оптимізованого» виховательського колективу та не придатні для проживання корпуси. Діти й персонал змушені тулитися в тісноті й неналежних умовах. Повторюся, причина такої критичної ситуації одна – недофінансування держави. Чиновники рідко навідуються в такі проблемні установи, отож кожний візит стає «стресом».
Якби приїздили частіше, то, може, й проблеми розв’язувалися б швидше.
– Коли я побачила, в яких жахливих умовах живуть діти в цьому інтернаті, то була просто шокована! – поділилася своїми враженнями Королевська і тут же прийняла несподіване рішення: – Ми вимушені вдатися до радикальних заходів. Я подам пропозицію до Ладижинської міської ради про звільнення директора цього закладу! Ми замінимо його відповідальною людиною, аби за рік він тут навів порядок.
М’яко кажучи, дивне рішення. Міністр так і не пояснила, в чому провина директора Григорія Зубка. В тому, що держава не надала коштів на ремонт корпусу? Чи в тому, що встановила такі нормативи, за якими одна медсестра доглядає втричі більше дітей, ніж у подібних закладах в інших країнах? Якби Наталя Юріївна покарала директора через зловживання, то це було б зрозуміло. А так ніби рубонула шаблею першого, чия голова виявилася найближче.
Помилилися пані міністр і в тому, що рішення про звільнення директора «Троянди» має ухвалювати Ладижинська міська рада, адже, по-перше, заклад належить до Тульчинського району, а по-друге – підпорядковується області. Дехто з моїх колег висловив припущення, що після цього показового покарання репресії припиняться і лиха година обмине начальника Головного управління праці та соціального захисту населення у Вінницькій області Олега Новіцького. Але не пронесло... А тому, образно кажучи, і його голова впала до ніг королеви соціального захисту. Теж поплатився за «Троянду». Ще одна можлива причина звільнення посадовця – численні скарги пільговиків, яких позбавили права на безоплатний проїзд, та інші негаразди в соціальній сфері.
Прикметно, що пільги у чорнобильців, «афганців», ветеранів та інвалідів почав відбирати ще С.Тігіпко, чиї «реформи» чиновниця сьогодні ревно продовжує.
Відповідаючи на запитання журналістів щодо своєї найгучнішої передвиборної обіцянки про середню зарплату в розмірі 1000 євро, а пенсії – 500, пані міністр заявила, що наполегливо працює над тим, аби досягнути цих високих показників.
Охоче віримо! І вже навіть знаєм, яким шляхом підуть урядовці. Нещодавно в Інтернеті було розміщено фото проекту постанови Кабміну, який побачили журналісти у руках Королевської на одному із засідань уряду. Згідно з цим документом, зарплати чиновникам пропонується встановити у відсотковому співвідношенні до окладу Прем’єр-міністра (94% – для першого віце-прем’єра й 92 – для віце-прем’єрів). Нагадаємо: у 2012 році Микола Азаров задекларував 509,903 тисячі гривень заробітку. Таким чином, зарплата першого віце-прем’єра Сергія Арбузова становитиме близько 39,942 тис. гривень на місяць, а віце-прем’єрів Юрія Бойка, Костянтина Грищенка та Олександра Вілкула – по 39,092 тис. грн.
За курсом Національного банку це навіть не 1000 євро, а понад 3000! Явне перевиконання плану. Можна аплодувати!
А ще Королевська запевнила, що 2014 року Україна забуде про таке явище, як заборгованість із заробітних плат. До речі, на початок грудня 2012-го держава та місцеві органи влади заборгували працівникам бюджетних установ понад 1,3 млрд. гривень. В Асоціації міст України заявляють, що уряд має намір перекласти відповідальність за невиплату зарплати бюджетникам на міських та селищних голів. Тобто урядовці, як завжди, шукають стрілочників...
Олена ГОРБУНЬ,
кор. «Сільських вістей».
17-05-23
17-03-22