Бурхливий розвиток подій сучасного життя зобов’язує кожного громадянина України зважено підходити до їх оцінювання. Зміна влади, захоплення агресором частини території нашої держави, прояви радикалізму та сепаратизму є предметом обговорення усіх, без винятку, верств населення. Сьогодні ми запросили до розмови про політику, економіку, про життя Мурованокуриловецького району громадського діяча, “вічного” опозиціонера, а віднедавна голову районної ради Кубова Тараса Григоровича і попросили відповісти на наші запитання.
- Тарасе Григоровичу, стрімкий плин часу і подій в Україні: Майдан, загибель Небесної Сотні, зміна влади і анексія Криму, сепаратистські дії на сході України не залишають байдужими жодного нашого співвітчизника. Як проектуються ці події на наш район, на людей, які живуть і працюють тут?
- Мурованокуриловеччина є та має залишитись районом стабільності та зваженості рішень, районом без конфронтації та провокацій, де живуть мудрі та працьовиті люди, які прагнуть зберегти мир і спокій у суспільстві. Мешканці нашого району не могли залишитись осторонь суспільно-політичних подій, які відбуваються в державі. Одні боялися висловлюватися, інші відкрито висловлювали свою думку, брали участь в мітингах, ходах жалоби в райцентрі. Чимало наших земляків стояло на Майдані і стали безпосередніми учасниками революції гідності. А ще більше людей підтримували їх не лише морально, а й фінансово. Були і інші, кого було набагато менше, хто за гроші їздили в найнятих владою автобусах мітингувати проти, не розуміючи, за що вони стоять. Але однозначно, у житті та свідомості кожного відбувся переворот!
Хочу подякувати тим громадянам, які проявили свою громадянську позицію, були безпосередніми учасниками захисту київського Майдану, а також тим, які допомагали коштами, бензином, продуктами, в той час, коли більшість пасивно сиділи біля телевізорів!
Дотримуючись європейських демократичних принципів та керуючись прагненнями збереження миру та спокою в українському суспільстві, ми заявляємо, що здатні самостійно забезпечити життєдіяльність району і дотримання демократичних свобод. Ми підтримуємо героїчну боротьбу наших співвітчизників та висловлюємо глибокі співчуття родинам полеглих Героїв Небесної Сотні, які поклали свої життя на вівтар свободи і майбутнього України!
- Прокоментуйте свою позицію щодо подій в Україні, починаючи з листопада 2013 року.
- Події Майдану у нашій державі були спрогнозованими, бо людям уже просто набридло зневажливе до них ставлення, набридло жити в наскрізно корумпованій державі. Після помаранчевої революції в українців з’явилась надія на демократичний розвиток держави, вони вже ковтнули порцію свіжого повітря і його смак запам’ятали надовго. А тут після виборів 2010 року, коли обіцяли “почути кожного”, а чули лише членів своєї родини, надія на демократію була вкрадена. Запам’яталося лише порожнє базікання про європейський вектор розвитку. Останньою краплею терпіння для людей була відмова Януковича підписати документи про асоціацію. Такої наруги і нахабної брехні народ уже просто стерпіти не зміг.
Я був на Майдані декілька разів і ніколи цього не приховував. Проходячи повз барикади, шини, палаючі автобуси, я бачив в очах людей втому, страх, надію, гордість та жагу перемоги: люди стояли пліч-о-пліч, незважаючи ні на що. Саме тоді я зрозумів: Україна – єдина і ми здатні відстояти демократичні цінності та готові стати активними учасниками розбудови європейської країни.
Зміна влади в державі, особливо її президентської вертикалі, ще не завершилась. Як стверджує розвиток подій, у найкоротші терміни повинні бути прийняті відповідні закони, які розширять і повноваження, і можливості територій. Це те, про що було задекларовано ще після помаранчевої революції: розбудова місцевого самоврядування. Громада повинна на місці вирішувати, що першочергово їй треба зробити чи, скажімо, місток відремонтувати, чи спортивний майданчик. Саме це має на меті Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, яка в квітні поточного року затверджена Кабінетом Міністрів України.
- Як люди реагують на події стосовно півострова Крим?
- Звичайно, суспільно-політична ситуація, що склалася в Україні, а саме введення військ Російської Федерації на територію Автономної Республіки Крим, сепаратистські дії на сході України та зазіхання на територіальну цілісність держави, не залишили байдужими жодного свідомого українця. Це болить кожного. Болить не лише те, що захоплено частину нашої землі, а ще й тому, що зроблено це Росією, яку ми історично вважаємо “старшим братом”, братньою державою і з якою мали добросусідські стосунки. Події сьогодення викликають у кожного не лише страх, а й переживання за життя власних сімей, громади, її жителів. Серце рветься, коли татари кричать “Україна!”, а українці – “Росія!”.
Дуже хочеться вірити у мудрість і професійність нинішніх керівників України, які зроблять усе можливе і неможливе, щоб припинити сепаратистські дії на сході України.
Глибоко переконаний, що нам усім сьогодні в державі необхідно працювати і розвивати свою країну так, щоб через декілька років в Україні захотіли жити та мирно співіснувати люди різних національностей. Повірте мені, від нас самих залежить дуже багато! Адже ми вже переконались, що сита і багата Європа не надто поспішає до нас з допомогою. Вони у першу чергу дбають про свій народ, свою державу. Ми маємо робити те ж саме.
Повинен сказати, що події в Криму досить сильно об’єднали та згуртували українців, відбувся сплеск патріотизму та національної свідомості. За останні півроку народ переплавився у націю, яка має свою мету, завдання і гідність. Це не просто гучні слова. Спільний гострий біль від пролитої невинної крові та численних втрат людських життів під час нещодавніх подій, загальний стан тривожності не лише за майбутнє, а й за сьогоднішній активізувало самовідновлення таких звичних людських рис, які не часто проявляються в мирні часи. Патріотизм українців сьогодні досяг такого піднесення, що вже європейці нам заздрять.
Наші земляки, жителі району теж не стоять осторонь подій. Я щиро вдячний всім, хто відгукнувся на наше звернення про допомогу Українській Армії. Небайдужі жителі нашого району, підприємці, працівники органів місцевого самоврядування зібрали понад 200 тис. гривень і відправили їх на потреби військовослужбовців. Перерахували свій одноденний заробіток і працівники районної ради.
- Давайте тепер повернемося від політики державної до економіки району. Яка ситуація склалася у нас на даний момент?
- Ситуація в енономіці держави проектується і на економічну ситуацію в районі. Що мається на увазі? Відсутність коштів на державних казначейських рахунках не дозволяє розрахуватися за послуги, надані бюджетним установам району.
Стосовно бюджету хотів би сказати, що район за перший квартал поточного року виконав дохідну частину зведеного районного бюджету на 111,8 %.
Хотів би підкреслити, що всі установи, підприємства, організації, лікарні і школи працюють у звичному режимі, щоправда перейшли на економію бюджетних коштів, чого вимагає від нас усіх нинішня ситуація в державі. Пенсіонерам не варто хвилюватись, бо пенсію травня-червня виплатять в повному обсязі і у визначені терміни.
Звичайно, у всіх цих подіях, що нас сьогодні оточують, хотілося б додати оптимізму. Відверто кажучи, саме його сьогодні замало, але треба просто працювати, грамотно, фахово, з професійним підходом спланувати або, як кажуть зараз, перезавантажити економіку і витягувати себе з кризи. Дуже важливо, щоб ми зрозуміли, що ніхто не прийде і не робитиме за нас нашу роботу, скажімо, не візьме віник і не замітатиме наше подвір’я і т.ін. Тому маємо всією громадою включитися в проведення заходів двомісячника по благоустрою населених пунктів району, навести лад і чистоту в нашому спільному домі. По-справжньому доведеться затягнути паски і економити, економити і ще раз економити.
На початку нашої розмови я сказав про надзвичайне піднесення патріотизму наших співвітчизників. Щось у державі доведеться робити завдяки саме йому і ентузіазмові наших людей. Це на зразок відбудови у 1945-му зруйнованої війною країни, але, звісно, це буде на більш вищому щаблі нашого розвитку.
- Тарасе Григоровичу, чи означає це, що усі ініціативи регіоналів буде “відправлено” у відставку?
- Я би взагалі не ставив так питання. Бо біда нашої країни і її всіх попередніх керівників у тому, що як тільки змінилася влада, усе, що було напрацьовано людьми, “йде у відставку” разом із нею. Знаєте, як у славнозвісному “Інтернаціоналі” “...до основанья мы разрушим...”. На жаль, “разрушить” вдавалося всім, а от збудувати... Тому так хотілося б, щоб і політики, і можновладці навчилися брати раціональне зерно “попередників”. Повірте, воно є, треба мати лише бажання його побачити і, збагачуючи все власним досвідом та надбанням, врешті-решт збудувати європейську державу для людей. І тут дуже важливо враховувати думки і побажання усіх членів суспільства, дослухатися до них, не повторюючи помилок історії. Адже це наша історія і не можна, як погані учні, вирвати з підручника сторінку, ніби нічого й не було. І якщо ми декларуємо європейські цінності, то наші дії мають бути логічними, а головне - законними. І як важливо сьогодні зберегти нам усім те хороше, що вже стало надбанням історії, не дати зарости бур’янами і купами сміття, а ще важливо - примножити усе новими надбаннями. Тоді й до Європи стане ближче.
- Чи налаштовані Ви співпрацювати з депутатами від різних політичних сил?
- Я налаштований співпрацювати з представниками всіх політичних партій, аби на благо громади. Може комусь і хотілось би бачити якісь баталії в районній раді, щоб ми чубились, а робота стояла, але кому б від того було би краще? Нас обирали в районну раду люди - наші виборці. Вони довірили депутатський мандат представникам 7 політичних сил, щоб вони не дивилися на колір своїх партійних квитків, а працювали. За три роки у нас не було рішень на користь тієї чи іншої політичної сили, усі вони спрямовані на користь територіальних громад району.
- Згідно соціологічного опитування, 78% українців вважають, що головна біда в Україні – корупція. Разом з тим, народні депутати так і не розглянули антикорупційний законопроект, ініційований Юлією Тимошенко, який мав би завадити чиновникам заробляти на хабарах.
- Нажаль, кожному в житті хоч раз доводилося давати хабаря. Проте після такої високої ціни, яку заплатила наша країна, ми зобов’язані об’єднати зусилля, щоб покінчити з корупцією. Кожен чиновник повинен бути підконтрольним і знати, що за ним стежить громадянське суспільство, і жодне порушення закону не залишиться безкарним.
Саме з цією метою команда Юлії Тимошенко розробила законопроект по боротьбі з корупцією, який дає право кожній людині під час спілкування з чиновником вести аудіо- або відеозапис прихованою камерою, телефоном, а потім, оминаючи правоохоронні органи, прямо йти до суду. Звичайно, без повного реформування судової системи ця ініціатива нічого не варта. Але це світова практика і подібні антикорупційні закони впроваджувалися в Грузії, Польщі, Швеції та інших країнах і дозволили майже повністю ліквідувати корупцію. Нажаль, у нас спротиву цьому закону не уникнути!
Крім того, з ініціативи Юлії Тимошенко розробляється законопроект, згідно якого всі чиновники, судді, депутати, міністри повинні будуть пояснити, звідки у них те чи інше майно. В разі неможливості аргументованого підтвердження статків все добро піде на користь держави, що є цілком справедливим!
Як і раніше, залишається актуальним в нашій країні гасло про необхідність відокремлення бізнесу від влади. Україна бідна країна, зате у нас найбільше мільйонерів! Ми обстоюємо думку про те, що доки бізнесмени і олігархи не будуть усунуті від участі в політиці, владі, де вони формують під себе політику і закони, доти Україна буде лише придатком для збільшення їх власних капіталів. Переконаний, що якщо олігарх має бажання займатися політикою, то він повинен залишити свій бізнес, а не переписати його на дружину чи інших близьких родичів, або говорити, що коли стану депутатом, тоді й продам. З цим слід покінчити раз і назавжди!
- Ваша думка щодо процесу люстрації і чого очікуєте від позачергових виборів Президента України, які відбудуться в травні поточного року?
- Підтримую ідею необхідності прийняття закону про люстрацію, який пропонується для прийняття у Верховній Раді України. Голосування за цей закон стане тестом на справжність намірів нової влади. Люди не можуть довго чекати, суспільство вимагає термінових кадрових змін. І тут важливо будь-які дії здійснювати у правовому полі, враховувати індивідуальний підхід, щоб не допустити дестабілізації у державі, а не так, що ввірвалася група людей в установу і, вчиняючи самосуд, на свій манер кричить, що проводять люстрацію. Це просто беззаконня!
Розпочалась активна фаза підготовки до позачергових виборів Президента України, які відбудуться 25 травня 2014 року. Наразі це досить важлива і відповідальна подія для майбутнього нашого народу, нашої держави. В зв’язку з складним економічним станом в Україні, проблемами з забезпеченням Української армії та бажанням громадян захищати країну, Юлія Тимошенко вирішила відмовитися від ведення класичної передвиборчої кампанії та направити значні кошти з власного виборчого фонду на зміцнення обороноздатності України – створення Руху Опору, який координуватиме свої дії із Українською армією, Службою безпеки, Національною гвардією і спільно реалізовуватиме план захисту нашої країни від зовнішньої агресії.
Впевнений, що зараз не буде повторення виборів Президента 2010 року, коли залучався адмінресурс, коли громадяни за 50-100 гривень голосували за людину, яка зрадила національні інтереси України! Ми не допустимо такої ганьби в майбутньому, а зробимо все можливе, щоб вибори пройшли демократично, чесно, прозоро, без порушень виборчого законодавства, щоб Україна вийшла із цих виборів сильною, об’єднаною, визнаваною у європейській та світовій спільноті демократичних держав!
Я глибоко переконаний, що славу Україні треба робити щоденною копіткою результативною працею. Отоді і буде Україні і слава, і воля!
- Дякую за розмову!
За матеріалами Мурованокуриловецької районної ради
17-05-23
17-03-22