Насамперед наведу кілька рядків з книги «Історія міст і сіл Української РСР. Вінницька область» Видання 1972 року. «Мурованокуриловецький район. 14 січня 1944 року було організовано партизанський загін під командуванням С.В. Фролова і комісара І.С. Наконечного. Патріоти діяли в багатьох селах району, а в березні об’єдналися з частинами регулярної армії». (стор. 459).
Попелюхи… 1944 року в селі базувався партизанський загін під керівництвом С.В. Фролова. (стор. 466).
Могилів-Подільський район, с. Жеребилівка, Іракліївка «…В роки Великої Вітчизняної війни 10 мешканців села були бійцями партизанського загону С.В. Фролова, що діяв на Поділлі» (стор. 449). Як свідчать документи Державного архіву Вінницької області, 14 січня 1944 року до лісника Вищеольчедаївського лісу К.Н. Мельника в лісову сторожку прийшли два партизани. Одним з них був С.В. Фролов – підпільник з Тульчинського району. Через декілька днів до лісника прийшла група партизанів в складі 12 чоловік. Лісник К.Н. Мельник годував їх, допомагав переходити через р. Лядова, яка була кордоном між зонами німецької і румунської окупації, повідомив про скинуту з радянського літака зброю біля с. Курашівці. З перших днів березня 1944 року базою загону імені Сталіна стало с. Попелюхи, формування загону відбулось з жителів Попелюх, Білян, Немерчого, Віножа, Курашовець, Посухова, Вищеольчедаєва та Іракліївки Могилів-Подільського району, в селі знаходився штаб в складі командира загону С.В. Фролова, комісара І.С. Наконечного, командира розвідки І.М. Новікова та начальника штабу Ю.А. Хворостяна, які кілька днів перебували в хатах П.Г. Фурмана, С.Г. Мельника та П.Г. Малярчук.
Сформований загін нараховував близько 60 чоловік і в березні базувався в лісовому масиві Муромець неподалік с. Іракліївка. Першою бойовою операцією загону був обстріл німецького обозу біля лісового масиву Кізя, неподалік с. Татариски (тепер Морозівка). 16 березня німці помстилися і за обстріл та зв’язок з партизанами розстріляли лісового сторожа жителя с. Курашівці П.А. Булегу.
20 березня розвідкою загону біля с. Кукавка Могилів-Подільського району було вбито чотири румунських солдати. В цей же час йшов бій частини загону з німецькими окупантами біля с. Іракліївка неподалік лісового масиву Муромець. Бій тривав біля трьох годин і наступного дня партизани об’єдналися з частинами Червоної армії, які наступали. В тому бою було знищено до 70 ворогів, втрати партизанів склали 6 вбитих (О.З. Сорока з Немерчого, В.О. Мельник, І.Д. Заїченко та Ф.М. Нетребчук з Попелюх, М.Ф. Никитюк і В.Д. Белінський з Іракліївки) та п’ять поранених (серед них начальник штабу Ю.А. Хворостян, який від ран помер в госпіталі). Друга частина загону в той час рухалась з Попелюх в бік Немерчого назустріч радянським військам.
Партизанський загін імені Сталіна формувався добровільно, в ньому було 5 комуністів. 28 березня 1944 року, зразу ж після визволення району від німецько-фашистських загарбників, загін переданий Мурованокуриловецькому райвійськкомату, було складено поіменний список учасників загону і тих, хто надавав партизанам допомогу. Командир загону С.В. Фролов був родом з Челябінської області Російської Федерації, комісар І.С. Наконечний – з с. Клембівка Ямпільського району. Документи свідчать, що відчутну допомогу партизанам зерном надавав завідуючий складом общинного господарства с. Курашівці П.О. Шевчук. Він передав партизанам зброю і боєприпаси, скинуті на двох парашутах з радянського літака для партизанського загону Соболєва. Після визволення району члени партизанського загону пішли на фронт бити ворога, не всі повернулись додому з воєнних доріг. В спільній Перемозі є і їхній внесок, залишили вони по собі пам’ятний слід.
З весни визволення 1944 року минуло 65-літ, але є ще живі свідки тих подій, яких я прошу відгукнутися і поділитися спогадами.Також висловлюю щиру вдячність завідуючій районним архівом О.І. Ступко за допомогу архівними матеріалами.
В. МАКІТРУК, голова районної ради Організації ветеранів України.
17-05-23
17-03-22